Пчеларите са в колапс заради зимната смъртност в кошерите
- Публикувана в Вторник, 23 Февруари 2021
По неофициални данни загиналите семейства са между 150 хиляди и 200 хиляди
Проблемът с огромната зимна смъртност при пчелите, последвала след сухото лято на 2020 година и нападението на семействата от кърлежи (най-тежката напаст вароатозата), постави браншът в колапс. Затова и вчера за първи път на мирен протест в София се събраха представители на седем от големите пчеларски сдружения в страната, които връчиха на министъра на земеделието Десислава Танева декларация с предложения за спасение на бизнеса.
От лятото на миналата година досега стопаните отчитат необичайно висок процент на смъртност на пчелните семейства — между 35 и 40 процента. По неофициални данни загиналите семейства са между 150 хиляди и 200 хиляди. В някои пчелини смъртността тази зима е достигала 80–90%, което означава пълно унищожение, тъй като нормалният процент на смъртност достига най-много 10%. Проблемът със смъртността се засили особено силно, след като на европейско ниво беше доказано вредното въздействие от някои пестициди върху популацията на пчелите. Последната година обаче големият проблем за родните стопани се оказа сушата и нападението на кошерите от кърлежа, предизвикващ вароатоза.
Ще припомним, че над 85% от кърлежите на вароатозата се излюпват и развиват върху търтеевите ларви, но когато те липсват, както се е получила миналото лято заради сушата, тогава кърлежите снасят яйцата си в килийките с работническо пило, където би трябвало да се излюпят ларвите на есенно-зимните пчели. Получава се така, че върху пчелните ларви се излюпват кърлежи, които понижават жизнените функции на младите излюпени пчели и те не доживяват до пролетта! От тук идва и изводът, че кърлежите е трябвало да бъдат ликвидирани в пчелното семейство още през август 2020 г. преди спирането на търтеевото пило, за да не нападат работническото и да не отслабват зимните пчели.
„Дори през 2014–2015 година смъртността не беше така масова, затова всички ние подкрепяме исканията на колегите си“, посочи за Синор.бг пчеларят от Странджа Манол Тодоров, успешно регистрирал странджанския мановия мед като защитено наименование в Евросъюза. Въпреки че в неговия регион този проблем е засегнал малцина, Тодоров смята, че ситуацията в страната е крайно тежка, затова и пчеларите с доказано високи щети би трябвало спешно да бъдат подкрепени — вероятно чрез помощта de minimis, тъй като „министерството няма правно основание за друг вид подкрепа“. Това предложение е включено в исканията на сдруженията, връчени на земеделския министър.
По линия на профилактичната програма за подкрепа на болестите при пчелите Българската агенция по безопасност на пчелите има право да обезщетява пчеларите само при нападения от „Американски гнилец“, но тази болест се среща рядко. Борбата с вароатозата е включена в Националната програма по пчеларство, но ресурсът е минимелен — в размер на 6,4 млн. лв. А при сегашните мащаби на смъртност държавата би трябвало да разполага с поне 30 милиона лева, за да изплати обезщетения за измрелите семейства.
От друга страна, стопаните, които изпълняват проекти по линия на Националната програма по пчеларство, са в задънена улица, защото би трябвало да регистрират смъртността в БАБХ, а това означава да връщат пари и да премахват идентификационните си номера върху кошерите, което е другият огромен проблем за бизнеса.
„През последните 14 години пчеларите останаха единствените земеделски производители, които по линия на директните плащания не получават подкрепа“, припомни Манол Тодоров. И повдигна отново въпроса за подпомагането на сектора през следващия програмен период. Още през есента на миналата година Тодоров направи предложение до министерството на земеделието при обсъждането на Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 година задължително да се предвиди схема за подпомагане на опрашвенето като екосистемна услуга за всяко пчелно семейство, тъй като от опрашването зависи и всяка реколта.
Дали и как ще бъдат приети предложенията на бранша след срещата с министъра на земеделието тепърва ще разберем. Проблемите обаче не търпят отлагане заради унищожения поминък на стотици български пчелари, които с предприемаческия си дух поставиха основата на семейний бизнес в редица изостанали региони от страната, пише Екатерина Стоилова от Синор. БГ.