350 000 тона неконтролиран внос на слънчоглед от Украйна убива родните земеделци
- Публикувана в Петък, 05 Август 2022
Ще протестираме и затворим границата с Румъния, идват фалити,предупреждават от НАЗ
Пазарът на зърно е болната тема за земеделските стопани. Още в разгара на жътвената кампания цените на пшеницата започнаха да падат. Срив бележи и цената на маслодайния слънчоглед. Причината е безмитният внос на зърно от Украйна. От Националната асоциация на зърнопроизводителите го наричат неконтролиран, тъй като тази стока остава у нас, влиза в преработвателните предприятия и се влага в българска продукция. „Ние сме крайно обезпокоени. През последните два месеца има внос на близо 300–350 000 тона слънчоглед от Украйна. Нашите складове се напълниха. Влиза в преработвателни предприятия и както виждате нашата жътва ще почне след около месец тук, в Южна България 15 август. Цената на самия слънчоглед е доста натисната от този внос, складовете са заети, търсенията евентуално ще започнат около 700–800 лева, което е крайно неизгодно, тъй като самият слънчоглед произведохме на доста висока себестойност заради високите цени на торовете, горивата, цената на труда, всички европейски изисквания, които спазваме. Този внос, който идва, е без всички тези работи“, заяви Костадин Костадинов, председател на НАЗ и предупреди,че се задават фалити.
Асоциацията поддържа контакти с колегите си от Вишеградската четворка. Румъния, Словакия, Полша също са недоволни и са готови на съвместни действия с българските зърнопроизводители. Каква е идеята на полските фермери — това поясни още Костадинов: „Предложили са вариант: внос на такова зърно — депозит. Излезе ли, страната връща депозит. Не излезе ли депозитът е прибран и се търси къде, как отива и с какъв произход е това зърно. Смятам, че това е една мярка, която държавата може да приложи, стига да има кой. В момента виждате, че броим до 121, до там ни са възможностите и когато дойде ред да вземеш решение, обикновено бягаме или имаме допир с ковид. Това е в момента в България — безвластие“.
Ако гласът на зърнопроизводителите не бъде чут и подадената за диалог ръка отхвърлена, те ще прибегнат до блокади на границата, категоричен е Костадин Костадинов. „Намерението ни е затваряне на границата, трите основни пункта, където влиза тази продукция. Всички регионални структури в страната ще излязат на възлови кръстовища, готови, ако не се вземат адекватни действия, да се тръгне към София“, казва още той.