Китай е дал много на света и ще продължава да дава!
- Публикувана в Вторник, 23 Февруари 2021
Сътрудничеството между Китай и страните от ЦИЕ в рамките на инициативата „Един пояс, един път“ е от ключово значение за всички държави, категоричен е известният български професор и доктор на икономическите науки Георги Чобанов. За Радио Китай българският учен коментира и представените данни от Държавното статистическо управление на Китай за икономическото развитие на страната и БВП през 2020 г.
- Проф. Чобанов, нека да започнем разговора с кратък коментар на най-прясната новина — изнесените икономически данни от Държавното статистическо управление на Китай за икономическото състояние на страната и за 2,3 % растеж на БВП през 2020 г. Ще окаже ли този икономически растеж влияние върху развитието на световната икономика?
- Разбира се, че развитието на китайската икономика с бързи темпове ще окаже неминуемо влияние и върху цялата световна икономика. Защото Китай е „локомотивът“, а останалите икономики на страните са вагоните, които вървят след него! Китай поставя живота и здравето на хората на първо място — и това е в основата на техния прогрес! Това бе подчертано нееднократно и в думите на президента Си Дзинпин по време на новогодишното му приветствие. Много важно е да отбележим, че Китай избра изключително конструктивна политика за реагиране и справяне с епидемията от коронавируса, като с пълна мобилизация на силите успя да я ликвидира и отхвърли. И това се случи преди всичко, защото Китай постави на първо място живота и здравето на хората, на народа, без да се интересува от икономическите загуби в онзи момент. И това бе тяхното върхово постижение — защото е естествено, че когато грижата за хората е безпрецедентна, и икономическите проблеми се решават по-лесно, хората се отплащат, постепенно се увеличава и потреблението, постепенно и икономиката започва да се съживява и се стигна до повишаването на БВП. Както подчертава и директорът на Националното статистическо управление на Китай Нин Дзиджъ, успехите на китайската икономика са постигнати на фона на пандемията от COVID-19, сериозния спад на световната икономика и усложнените външни условия. Моето мнение е, че именно това ще бъде крачката на Китай, с която страната ще излезе като първа икономическа сила в света. КНР успя да се справи с бедността пак по този начин — чрез грижата преди всичко за хората, и продължава със същата си политика. Това ще помогне на страната да продължи по-нататъшното положително икономическо развитие.
- Като един от водещите експерти в България по въпросите на икономическото и политическото развитие на Китай, моля да споделите мнението си за българо-китайските отношения и по-специално в контекста на инициативата „Един пояс, един път“?
- Отношенията между Китай и България са традиционно добри. Българите като цяло се отнасят с уважение и симпатия както към древната китайска цивилизация, така и към постиженията на съвременен Китай. За един — от историческа гледна точка — невероятно кратък период от 72 години съвременен Китай успя да се превърне от бедна и изостанала страна във втората икономическа сила в света, като тенденцията е да стане първа! Преди време Уинстън Чърчил беше казал: „Внимавайте със спящия дракон — когато той се събуди, светът ще се разтресе!“ А „спящият дракон“ — както Чърчил нарича Китай — вече се събуди. Събуждането на Китай предизвика сериозно разместване в геополитическата структура на света и го превърна от двуполюсен, в триполюсен, с тенденция за още повече полюси.
Въздигането на съвременен Китай се посреща от световната общност както с надежда и симпатия, така и със страх или явна и неприкрита неприязън. Съвсем естествено възниква въпросът: какви са целите, стремежите и намеренията на новопоявилия се гигант? Каква е китайската мечта? Векове наред Китай живя като Поднебесната империя, която разглеждаше себе си като център на света, а всичко останало — като периферия. Съвременното развитие на света накара Китай да преосмисли своята роля в семейството на народите.
До голяма степен Китайската мечта сега се свежда до това да покажат, че китайците са дали нещо на света. А те наистина са дали много! Като се започне от цялата древна китайска цивилизация, която е безценен принос в съкровищницата на човешкото знание, философия и светоглед. Поведението на Китай по време на различни световни форуми и инициативи се определя до голяма степен от каноните на древнокитайската етика на Конфуций и на Лао Дзъ — които постулират хармония и равновесие на противоположностите. А в рамките на човешките отношения това означава толерантност, взаимно зачитане, уравновесяване на противоположностите и миролюбие.
- Проф. Чобанов, според Вас какви възможности разкрива мегапроектът „Един пояс, един път“, иницииран от китайския президент, за всички участници в него?
- Инициативата на китайския президент Си Дзинпин „Един пояс, един път“, която той предложи през 2013 г., представлява инвестиционен мегапроект, който не само възстановява, но и значително разширява древния търговски Път на коприната. Този Път на коприната още преди 2000 години е свързвал Китай и Европа. Модерният път на коприната се състои от „Икономическия пояс по пътя на коприната“ и „Морския път на коприната на 21 век“, целта на който е да изгради търговска инфраструктурна мрежа, която свързва Азия с Европа и Африка.
В този взаимноизгоден инвестиционен мегапроект Китай влага около 150 милиарда долара годишно в 68-те страни, които са подписали споразумения за включване на проект към инициативата „Един пояс, един път“.
Модерният път на коприната е с тенденция да се превърне в най-голямата световна мрежа за доставки, извършвани с най-модерната за 21-ви век железопътна инфраструктура и логистика, което драстично ще намали транзакционните разходи, а следователно — цените на стоките и услугите.
В тази връзка китайският посланик в ООН официално заяви наскоро, че макар и предложен и финансиран от Китай, Модерният път на коприната принадлежи на цялото човечество. Много важно е да подчертаем, че той далеч надхвърля търговският обмен на стоки, услуги и технологии. Той представлява всъщност „двупосочно взаимно проникване“ на две велики цивилизации — източната (Китай) и западната (Европа).
Сливането на тези две цивилизации ще постави фундамента на постиндустриалното общество.
- Какво означава Модерният път на коприната да мине през България?
- На първо място това означава да се построи модерна според стандартите на 21-ви век железопътна инфраструктура с високоскоростни влакове и модерни логистични центрове, които да поставят България на логистичната карта към света! Включването на България в Модерния път на коприната ще е от полза както за страната ни, така и за целия Балкански регион и региона на Централна и Източна Европа.
- Срещите на високо равнище между Китай и страните от ЦИЕ в рамките на формата „17+1“: какво е значението им както за Европа, така и за Китай и какво е тяхното бъдеще според Вас?
- За Европа сътрудничеството с Китай, наред с икономическия просперитет, дава възможности и за решаване на редица политически проблеми.
Срещите във формата „17+1“ между Китай и ЦИЕ, провеждани на най-високо правителствено равнище, дават много големи възможности за сътрудничество и особено за финансиране на големи инвестиционни и особено инфраструктурни проекти. Разговорите по време на срещите в този формат досега показаха желанието и на централноевропейските държави, и на Китай те да продължават. Поради пандемията от COVID-19 през миналата година такава среща не се състоя, но тяхното бъдещо развитие би следвало да продължи.
Древният път на коприната е минавал десетилетия наред през българска територия, засега остава обаче открит въпросът дали той и сега ще мине през България!? И това е само един пример за необходимостта и важността за нашата страна от провеждането на срещите между Китай и страните от ЦИЕ, на една от които домакин беше и България. По време на домакинството на нашата страна бяха проведени редица бизнессрещи и двустранни разговори между българския и китайския премиер. Важно и съществено е те да продължат заедно с останалите страни от ЦИЕ. Сливането на източната и западната цивилизация поставя фундамента на постиндустриалното общество.