САЩ се върнаха в Съвета на ООН за човешките права
- Публикувана в Вторник, 23 Февруари 2021
Антониу Гутериш и ЕС призоваха за незабавно прекратяване на репресиите в Мианма
Съветът на ООН за човешки права започна вчера новата си сесия, която е белязана от завръщането на САЩ и дълбоки разделения за работата му. Сесията ще продължи един месец и ще се води онлайн вместо присъствено в Женева.
Сред основните й теми ще са репресията на политически протести в Мианма и Беларус и продължаващите нарушения на човешки права в продължаващата от едно десетилетие гражданска война в Сирия, предаде ДПА. САЩ напуснаха Съвета през 2018 г. при управлението на Доналд Тръмп. Администрацията на сегашния президент Джо Байдън реши да сложи край на бойкота и да присъства на сесията като страна наблюдател. Държавният секретар Антъни Блинкън обаче заяви, че САЩ все още имат дълбоки съмнения поради постоянното съсредоточаване на Съвета върху Израел, както и поради проблемното състояние на човешките права в някои страни членки.
Членовете на Съвета Русия и Китай, заедно с бившия член Саудитска Арабия, неотдавна почти осуетиха назначаването на дипломата от Фиджи и бивш върховен съдия Нажат Шамим Хан за председател на Съвета на ООН за човешки права. Според дипломати в Женева спорът около Хан изважда на показ различното отношение към човешките права сред някои членки на Съвета като Русия, Китай, Куба, Венецуела, Филипините и Пакистан. Тези страни редовно заявяват, че Съветът не трябва да се меси във вътрешните дела на други държави чрез разследвания или санкции за нарушения на човешки права.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш настоя военните в Мианма, които свалиха от власт цивилното правителство на Аун Сан Су Чжи, да прекратят незабавно репресиите. Същевременно германският външен министър Хайко Маас предупреди, че ЕС може да наложи санкции на Мианма като крайна мярка след военния преврат и репресиите срещу опозицията в страната. “Не сме готови да стоим и да гледаме. Ще използваме всички дипломатически канали, за да насърчим деескалация в Мианма, но наред с това, като крайна мярка, ще подготвим санкции срещу военния режим“, каза Маас при пристигането си в Брюксел за среща с колегите си от ЕС.
Три седмици след като завзе властта, хунтата в Мианма не успява да спре всекидневните протести и движението за гражданско неподчинение, които настояват за освобождаване на избраната лидерка Аун Сан Су Чжи и възстановяването й на власт.